Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... expertiza contabila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

expertiza contabila

?....cine ma poate indruma, unde sa ma pot adresa privind solicitarea de expertiza contabila pt ca Dministratorul imobilului unde locuiesc a numit peste noapte un alt administrator, care nu stiu daca are actele si studiile necesare acuparii acestei functii...in afara de atesta ar trebui sa aiba si un cazier judiciar? Ce acte sunt necesare de fapt? Acesta nu are contract de munca ci doar o indemnizatie????...face plati cu prestatori pe baza de chitanta de mana si nimeni nu stie de fapt care sunt costurile reale dupa care ne incarca pe noi proprietarii la intretinere...nu asigura transparenta cheltuielilor...IN CALITATE DE PROPRIETAR, POT SA II SOLICIT ACTELE ASOCIATIEI LA CONTROL? Cui ma pot adresa in afara de primaria locala cu care dl admin este in relatii minunate...
aveti dreptul sa contestati calculele privind intretin. dar si dreptul de a fi informata cu privire la ctiv. asoc. cautati L230 si normele de aplicare-nu sunt complicate si vedeti drepturile si obli. proprietarilor si ale asoc.
Consiliile locale, cu sprijinul aparatului propriu al consiliilor judetene, respectiv al Consiliului General al Municipiului Bucuresti, exercita controlul asupra activitatii financiar-contabile din cadrul asociatiilor de proprietari, din oficiu sau la solicitarea unuia sau mai multor membri ai asociatiei de proprietari.

De asemenea, va puteti adresa fie ANAF-ului , fie Politiei in vederea unui control privind activitatea financiara a asociatiei de proprietari.
Multumesc foarte mult, am parcurs dr si oblig din L230 si din pacate legiuitorul mare sprijin nu acorda....am vazut ca a fost actualizata L230 in 2010 si chiar nu ma ajuta...foarte tare...
De asemenea ,puteti contracta in nume propriu expertiza financiar contabila prin expert CECCAR,ocazie cu care puteti negocia obiectivele,intinderea si contravaloare expertiza
Si dvs va multumesc, asta doream sa stiu de fapt...cui ma pot adresa pt ca suspectez o forma de abuz si nu vreau ca banii pe care ii depun in asociatie

?....sa fie distribuiti abuziv...in conditiile in care nu se asigura transparenta fondurilor asa cum legea o impune...in plus, daca un prestator cere o suma exagerata, acesta nu are in vedere pretul mai avantajos si da atatia bani cat i se cer fara ca admin in schimb sa solicite o factura...ci face o chitanta de mana pe o suma doar de el stiuta

Cornel Vasile, Consilier juridic