Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu net la salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu net la salariul minim pe economie

Buna, am salariul minim pe economie si bani se pun pe card. Azi m-am dus sa verific cardul si aveam pe el numai 550 RON pe luna februarie. Nu ar fii trebuit sa am cumva 600 avand in considerare modificarea salariului minim. Nu am nici o persoana in intretinere ce sa-mi diminueze salariul net. Daca este asa atunci ce pot sa fac? Va multumesc anticipat pentru atentia acordata aceste intrebari si pentru raspuns.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Daca aveti salariul minim brut pe economie de 750 lei , atunci acestuia ii corespunde un salariu net de 566 lei ... calculul il gasiti aici
[ link extern ]
Daca ai avea persoane in intretinere aceast lucru te ar avantaja ca este vb de deducere din baza de calcul a impozitului.
750 lei -cas-sanatate-somaj -deducere (fct de baza)(250)=566 lei
poate ca primesti tichete de masa, acestea se introduc in suma bruta si se impoziteaza cu 16% marindu-ti impozitul pe salariu