Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Tichete de masa - contributiile angajatorilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Tichete de masa - contributiile angajatorilor

Stie cineva daca incepand cu anul 2012 pentru angajator se platesc contributii? Pentru angajati sigur nu se plates cf Cod Fiscal. In Codul Fiscal a aparut cu ianuarie 2012 o prevedere cum ca angajatorul e obligat sa plateasca contributii pentru tichete.
Pentru angajatori contravaloarea tichetelor de masa acordate este deductibila la calculul impozitului pe profit si scutita de plata contributiilor ce-i revin acestuia in cazul acordarii unor drepturi salariale.

Pentru contravaloarea tichetelor de masa, salariatii nu platesc contributii sociale, ci numai impozit pe venit in cota de 16%.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Tichetele de masa sunt avantajoase si pentru angajatori deoarece sumele corespunzatoare tichetelor de masa acordate de catre acestia propriilor angajati sunt deductibile la calculul impozitului pe profit (in limitele valorii nominale indexate si a unui tichet pentru fiecare zi lucrata) si scutite de plata taxelor salariale ale angajatorului: CAS 20,8% (mininm), Contributii concedii si indemnizatii (0,85%), Contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale 0,25%, Fondul de sanatate 5,2%, Fondul de somaj 0,5%, Fondul asigurare accidente: 0,85% (maxim).

www.avocatnet.ro/content/art...
Cornel Vasile, Consilier juridic