Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cat este amenda pentru angajator si angajat in caz de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cat este amenda pentru angajator si angajat in caz de lucru la negru

cat este amenda pentru munca la negru
10000-20000 lei pt. fiecare persoana si 500-1500 pt. angajat.
Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;

p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....