Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit O.N.G. cu activitate economica. Corelatie bilant cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

O.N.G. cu activitate economica. Corelatie bilant cu declaratia 101

In declaratia 101 pe 2013 am o pierdere de 522. Soldul initial Db al cont. 121 este 261, iar soldul final Db al contului 121 este 783, diferenta dintre cele doua solduri de 522 este pierderea din 2012. In bilant in formularul 10 trec la randul 48 - 783, iar in formularul 20 in randul 73 imi apare 522. Unde gresesc, sau unde se trece pierderea din anii precedenti de 261 in formularul 20. Ma refer la bilantul pentru ONG cu activitate economica.
Va rog frumos sa ma ajutati sa gasesc greseala.
Multumesc!
Buna seara,

Eroarea apare deoarece pierderea anului 2011 de 261 lei trebuia sa o treceti in primul rand in balanta in contul 1172 la inceputul anului 2012, iar in bilant in formularul 10 o preluati la randul 34. Astfel o sa aveti corelatie intre formularul 10 si formularul 20.

Numai bine

Multumesc frumos!
Inseamna ca am gresit D101, fiindca la pierderea fiscala din anii precedenti am trecut soldul cont 121 de la sfarsitul anului 2011 - 261 si trebuia soldul de la 1172? Deci, trebuie sa fac rectificativa? E prima data cand ma lovesc de aceasta situatie.

Multumesc pentru ajutor!
Buna seara,

In declaratia 101 pentru anul 2012, la pierderi fiscale din anii precedenti, treceti suma din declaratia 101 a anului 2011 reprezentand pierderea fiscala acestui an. Deci daca pierederea fiscala de la sfarsitul anului 2011 este egala cu cea contabila, atunci suma de preluat in declaratia anului 2012 este suma din contul 121 + suma din contul 1172, daca exista.

Numai bine
Va multumesc foarte frumos pentru ajutor!
Va doresc toate cele bune!