Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz Politie. Declaratie scrisa sub presiune. ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz Politie. Declaratie scrisa sub presiune. Posibilitate schimbare declaratie

Buna seara,
am fost retinut intr-o sectie de politie in bucuresti
fara sa fiu inregistrat in care am fost retinut in jur de
6 ore, am fost maltratat si au fost depuse
presiuni fizice si psihice asupra mea pentru a
depune o declaratie impotriva unei rude.

Nu mi-sa luat declaratia in prezenta unui avocat
si pana la urma am cedat din cauza batai pe care am luat-o
si am scris ce mi-sa dictat, mentionez ca scrisul in declaratie
de la inceput si pana la sfarsit difera din cauza ca nu puteam
sa scriu cursiv si coerent, intrebarea mea este:
Cum pot sa demontez aceasta declaratie in care am scris
ce au vrut domni politisti.

Tot timpul nu am stiut de cine am fost anchetat si nici gradul lor
desi au fost mai multe persoane implicate direct in ancheta si in bataie.

Plus superiori care intrebau cum merge ancheta si ii incuraja sa continuie.

Am solicitat un avocat si am fost batut si mai rau.
Trebuia sa va sunati avocatul.
Daca nu ati avut incercati sa aveti unul pe viitor pe care sa il puteti suna.
In Romania se pot face si abuzuri...

Puteti face plangere la politie si sa mergeti la IML.
Aveti dreptul de a depune plangere penala doar ca o sa fie greu sa se rezolve favorabil cazul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, va multumesc pentru raspuns
eu stiu ca s-au intamplat multe in sectia acea
si nu se schimba nimic, eu doresc sa atac
declaratia dictata de ei pentru ca este mincinoasa,
referitor la bataie stiu ca este greu sa demonstrez
si sa mi-se faca dreptate.
puteti retracta ce ati declarat pt. motivele pe care le-ati expus, dar nu numai declaratia dvs. este mijloc de proba ci se coroboreaza, daca e cazul, si cu altele.
Mergeti insotit de un avocat si nu o sa mai puna nimeni presiune pe dvs.
poate exista niste camere de luat vederi pe acolo care pot fi verificate, si colationate impreuna cu certificatul IML

Solicitati la Politia judeteana sa se monteze camere de luat vederi acolo unde se iau declaratii la sectie, pentru ca pe viitor sa se vada comportamentul politistilor. dvs sau altii sa nu mai pateasca la fel pe viitor. Mai ales ca ziceti ca se repeta chestia obsesiv.

Nu se poate Chiar in halul asta. Unii politisti au devenit teroristi si primesc si salariul pentru asta. E prea usor pentru ei sa fie niste bestii.

Te duci la politia care ar trebui sa te apere pe tine ca cetatean, ca sa iesi batut de politie ?>
liliana11, utilizator