Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata impozit venit pe tr 1 2013 fara Decizie impunere ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata impozit venit pe tr 1 2013 fara Decizie impunere pe 2013

Buna ziua,
Am o nedumerire: pina la aceasta data nu am o Decizie de impunere pentru anul 2013 pentru plata impozitului pe venit PFA; in acest an nu a mai fost nevoie sa depun Declaratia 220 estimativa;intrebarea mea este : avind in vedere ca termenul scadent de plata este 25.03.2013 trebuie sa platesc la nivelul trimestrului 1 al anului 2012 desi am de compensat impozit pt anul 2011? Cu aceeasi situatie ma confrunt si cu plata contributiei la sanatate.Va multumesc,cu stima
Daca nu ati primit decizia de impunere pentru anul 2013, conform prevederilor codului fiscal, trebuie sa platiti impozit pe venit pentru tr. I 2013 la nivelul tr. IV 2012.
La fel si pentru sanatate, in conditiile in care din iulie 2012, tot fiscul este cel care gestioneaza si taxa de asigurari de sanatate.
Cand veti primi decizia de impunere pentru anul 2013, daca suma de venit anticipat care trebuia paltitia este mai mica, nu primiti diferenta inapoi.
Se fac regularizari prin decizia de impunere anuala.
Pe anul 2012 am avut venituri din DDA, in luna februarie am depus declaratia 200, cei de la ANAF, inca nu au lucrat la decizia de impunere , iar eu sunt presat pentru depunerea documentatiei la dosarul pentru cresterea copilului. Se poate efectua plata anticipata pentru decizia de impunere aferenta anului 2012, sau ce pot sa fac ca sa pot depune documentatia necesara la dosarul de crestere a copilului ?
Mergeti la fisc si explicati situatia. Solicitati sa va emita pe loc aceasta decizie de impunere.
Eu am primit ieri decizia de impunere pentru palti anticipate pe 2013, iar termenul limita pentru tr.I 2013, ca sa nu fiu penalizat, era tot ieri. Asa lucreaza institutiile statului la noi. #-o
Am platit insa impozit anticipat pentru tr.I 2013, in urma cu vreo 2 saptamani, la nivelul tr. IV 2012, asa cum scrie in codul fiscal, daca nu primesti decizia de impunere de la fisc.