Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii 220 si 200 PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii 220 si 200 PFA

In februarie 2012 am infiintat PFA, am depus declaratia estimativa 220 cu un venit net 500 lei. In anul 2012 am realizat un venit net de 6000 lei. In 25 mai 2013 voi depune declatatia 200 cu venitul realizat pentru care voi plati diferenta de impozit si CASS. Pentru anul 2013 voi realiza venituri mult mai mici, nu am depus pana acum declaratie estimativa. Cum sa procedez? Multumesc.
Trebuia sa depuneti declaratia 220 cu venitul estimat pentru 2013 pana la 31 ianuarie 2013. Apoi va venea acasa decizie de impunere cu cele patru rate de plata pentru impozitul pe venit si contributia la sanatate.
Mergeti la administratia financiare si rezolvati problema.
Declaratia 220 o puteti depune ca si pana acum doar daca veniturile estimate sunt cu cel mult 20% mai mici decat anul precedent.
Cand depuneti Declaratia 200 cu venitul realizat in 2012 depuneti si declaratia 220 cu venitul estimat pentru 2013.Pana in 25.03.2013 trebuia sa primiti de la ANAF o decizie de impunere anticipata pentru anul 2013(este o decizie pe care o emite ANAF-ul in baza estimatei din anul anterior),daca aceasta nu a venit sau suma estimata de ei este prea mare atunci depuneti odata cu Declaratia 200/2012 si Declaratia 220/2013 (este posibil sa vi se ceara si un memoriu prin care sa justificati diferenta).
Am primit decizia de impunere anticipata zilele trecute. Multumesc pentru raspunsuri.