Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Indicele de cresterea preturilor
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Indicele de cresterea preturilor

buna seara! va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: care este indicele de crestere a preturilor pe perioada martie 2011- martie 2013 ? Va multumesc
Ca puteţi afla acest indice trebuie sa raportati la rata de inflaţie lunara şi apoi sa faceţi media anuala, oricum este dat de institutul de statistica, este un instrument tehnic de măsura cu formula specifica măsoară evoluţia preţurilor la produse şi servicii oferite pt satisfacerea nevoilor de trai zilnice ale populaţiei.
Aici aveti indicii anuali 1971-2012
[ link extern ]

iar aici veti selecta IPC total / marfuri alim/ mf nealim/ servicii si perioada astfel : in prima fereastra perioada curenta(adica pana cand in cazul dvs februarie 2013) iar in ecranul din dreapta perioada de referinta ( de cand= martie 2011) apoi apsati buton <<Submit>>
[ link extern ]