Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare in CF - taxare intabulare imobil adjudecat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare in CF - taxare intabulare imobil adjudecat

Buna ziua,
doresc sa va intreb cum se face taxarea la cartea funciara a unui imobil cumparat prin licitatie.
Nu este diferita taxarea, nu se aplica un alt coeficient, fata de alt mod de dobândire a proprietarii, intabulare înseamnă publicitate imobiliara, respectiv dreptul sa fie cunoscut publicului, noile schimbări legislative creează avantaj, taxele sunt mici.
ma intereseaza la ce valoare se face taxarea.
la pret, la valoarea din grila de la notari sau la valoarea de impozitare.
pretul de la licitatie este mai mic decat grila de la notari.
va multumesc
La valoarea din act nu din grila, 0,15%.
O sa vedeti ca multe OCPI va cer dovada platii impozitului de 2 sau 3%, dupa caz.
Se ajunge in multe situatii ca adjudecatarul sa plateasca separat acest impozit. Optim ar fi ca el sa fie inclus in costul licitatiei de catre executor.
De asemenea, daca adjudecatarul este persoana juridica, coeficientul de intabulare este o,5% din valoarea de adjudecare.