Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe o cladire monument istoric
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe o cladire monument istoric

incepand cu anul 2008(s-a finalizat proces prin care o cladire care ulterior este declarata monument istoric intra in proprietatea familiei) se plateste impozit pe cladire de catre familie la primaria comunei pana la data de 31 dec 2012.
incepand cu anul 2010 cladirea este declarata monument istoric prin ordin al ministrului culturii.
as dori sa stiu daca compensarea impozitului mai devreme de anul 2010 pana la data publicarii in MO se poate face ??
Conform art. 250 Cod fiscal, pentru clădirile care potrivit legii, sunt clasate ca monumente istorice, de arhitectură sau arheologice, muzee ori case memoriale, indiferent de titularul dreptului de proprietate sau de administrare, cu excepţia încăperilor care sunt folosite pentru activităţi economice, nu se datorează impozit.
Rog detaliaţi menţiunea dumneavoastră cu privire la compensare, personal nu înţeleg ce doriţi să spuneţi.
va multumesc pentru raspuns