Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sccesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sccesiune

Buna ziua .
Am nevoie de un raspuns din partea dumneavoastra in legatura cu o viitoare succesiune.A decedat mama , a ramas tatal si suntem 2 copii. Fratele este cel care se grabeste in a face aceasta succesiune si as vrea sa va intreb care sunt drepturile nosstre . Multumesc
bunurile dobandite de parintii se impart in jumatate. 1/2 va ramane tatalui, iar cei 1/2 ai mamei decedate se vor imparti intre mostenitori, astfel tatal va primi 1/4 , iar dv si fratele veti primi 3/4
Multumesc .