Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CHELTUIELI DE JUDECATA DATORATE FOSTULUI SOT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CHELTUIELI DE JUDECATA DATORATE FOSTULUI SOT

Buna ziua .A-s dori sa va intreb daca eu datorez bani in urma cheltuielilor de judecata in urma unui partaj fostului sot si el pretinde banii sa-i fie trimisi intr-o alta tara pt. ca acolo munceste eu ce ar trebui sa fac? intrbarea mea ,,,,,este legal ce-mi cere el sau nu?
Va sfatuiesc sa ii platiti sulta prin intermediul unui executor judecatoresc pentru a putea face dovada ulterior a platii sultei
Deoarece suma se ridica la cateva mii de roni nu am posibilitatea de ai plati integral,drept urmare am decis sa-i platesc lunar o suma,,,prin mandat postal la adresa.Dat fiind faptul ca fostul sot nu se afla in tara, el insista sa primeasca banii prin" western union"
Si cum veti face dovada ca i-ati platit?
Pe mandatul postal am scris "cheltuieli de judecata" nu stiu daca am procedat corect ,dar cred ca este o dovada clara ca eu am inceput sa-i platesc ca sa nu se ajunga la executare silita deoarece sunt amenintata.
buntingr, utilizator
Nu vad de ce sa fiti amenintata. Nu ati procedat bine. Mergeti la un executor si expicatii situatia. Sigur va va indruma cel mai bine. Si nu mai trimiteti bani prin Western, nu aveti nicio dovada ca ati efectuat plata sultei