avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragere donatie cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragere donatie cu uzufruct

Buna ziua

Anul trecut am donat fiicei mele un apartament,nu m-a fortat nimeni,nici nebuna nu sint.Asta a fost dorinta mea atunci.Cu uzurfruct.

Va rog sa-mi spuneti daca legal pot sa o iau inapoi?
Si cum?

Multumesc mult o zi frumoasa

Cel mai recent răspuns: emanuellen , utilizator 14:54, 28 Martie 2013
Donatiile se pot revoca pentru ingratitudine (savarsirea anumitor fapte la adresa donatorului de catre donatar) sau pt neindeplinirea sarcinilor daca este vb de o donatie cu sarcini. Pe Vechiul COd Civ. se putea revoca si pentru survenienta de copil (era necesara nasterea unui descendent al dvs. dupa realizarea donatiei.
Madalina_Pascu a scris:

Donatiile se pot revoca pentru ingratitudine (savarsirea anumitor fapte la adresa donatorului de catre donatar) sau pt neindeplinirea sarcinilor daca este vb de o donatie cu sarcini. Pe Vechiul COd Civ. se putea revoca si pentru survenienta de copil (era necesara nasterea unui descendent al dvs. dupa realizarea donatiei.


După ce a donat fiicei, nicio naştere ulterioară nu ar mai fi putut revoca donaţia.

Observaţia ţine doar de corecta aplicare la speţă a legii, dacă ea ar mai fi fost în vigoare.
Multumesc mult..
Multumesc mult..
Multumesc mult..

Alte discuții în legătură

Donatia poate fi contestata de ...donator?!? carmengheo carmengheo Daca dintr-un motiv intemeiat donatorul vrea sa \"retraga\" donatia facuta copiilor , este posibil acest lucru?!? Inrand un pic in detalii situatia ar fi ... (vezi toată discuția)
Donatie, revocare , anulare... blueeyes56 blueeyes56 buna ziua, daca am donat casa ficei mele si sotului ei ca bun comun si acum el o trateaza rau si pe ea si pe copii, nu le da bani pentru mancare si e tot ... (vezi toată discuția)