Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragere donatie cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragere donatie cu uzufruct

Buna ziua

Anul trecut am donat fiicei mele un apartament,nu m-a fortat nimeni,nici nebuna nu sint.Asta a fost dorinta mea atunci.Cu uzurfruct.

Va rog sa-mi spuneti daca legal pot sa o iau inapoi?
Si cum?

Multumesc mult o zi frumoasa

Donatiile se pot revoca pentru ingratitudine (savarsirea anumitor fapte la adresa donatorului de catre donatar) sau pt neindeplinirea sarcinilor daca este vb de o donatie cu sarcini. Pe Vechiul COd Civ. se putea revoca si pentru survenienta de copil (era necesara nasterea unui descendent al dvs. dupa realizarea donatiei.
Madalina_Pascu a scris:

Donatiile se pot revoca pentru ingratitudine (savarsirea anumitor fapte la adresa donatorului de catre donatar) sau pt neindeplinirea sarcinilor daca este vb de o donatie cu sarcini. Pe Vechiul COd Civ. se putea revoca si pentru survenienta de copil (era necesara nasterea unui descendent al dvs. dupa realizarea donatiei.

După ce a donat fiicei, nicio naştere ulterioară nu ar mai fi putut revoca donaţia.

Observaţia ţine doar de corecta aplicare la speţă a legii, dacă ea ar mai fi fost în vigoare.
Multumesc mult..