Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Democratia europeana accepta nationalizarea? - studiu ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Democratia europeana accepta nationalizarea? - studiu de caz: Cipru

Ca o condiţie pentru acordarea unui plan de asistenţă financiară internaţională în valoare de 10 miliarde de euro, miniştrii de finanţe din zona euro au impus statului cipriot să impoziteze cu 9,9% toate depozitele bancare mai mari de 100.000 de euro şi cu 6,7% pe cele inferioare acestei sume.

Este constitutional? este democrat? este o masura europeana? Cand in Romania se ridica vreun zumzet legat de orice tip de nationalizare, intelectualitatea acestei tari se aprinde....urla ca din gura de sarpe: proprietatea este sfanta, trebuie sa mergem spre Europa, masura comunista...
Astazi vedem cum Germania (indirect) propune (impune) unui stat membru UE, spatiu euro, introducerea unei masuri de nationalizare a capitalului privat. Nu aud revolta, nu aud indignare, nu aud cuvinte de genul: comunism, nazism...sau tot ce este german este divin? :sorry: "Pe noi munca ne-a facut liberi...dar parca prea saraci"...
anona1963 a scris:

Ma poate face cineva sa pricep, cum de sistemul bancar, oricare ar fi el, poate avea un caracter privat? Cum are tupeul cineva sa doneze banii publici unor astfel de instituii? Cum de este posibil ca aceste institutii private, de drept privat, sa faca obiectul unor norme ce permit confiscarea banilor depusi de clienti in baza unor contracte?

asa se fura acum... cu finantele.

e mai, mult mai, infinit mai elegant (si mai ieftin pentru hot) decat cu razboaiele ("de jaf si cotropire":rolleyes:).