Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Semnatura electronica ofertanti
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Semnatura electronica ofertanti

Buna ziua!

Sunt autoritate contractanta si am o procedura online. In fisa de date am specificat ca toate documentele depuse pentru prezenta procedura sa fie semnate cu semnatura eletronica extinsa. S-au depus online ofertele si din 5 ofertanti, doar 2 au documentele semnate cu semnatuta electronica extinsa; ceilalti au semnat, stampilat si scanat documentele.

Ofertantii care nu au semnat electonic documentele trebuiesc respinsi? In ce baza legala? (stiu ca numai ofertele inacceptabile sau neconforme sunt respinse) Daca ii accept pe toti, nu se incalca principiul tratamentului egal?

Multumesc!
S-ar putea sa castige in cazul unei contestatii daca respingeti ofertele, deoarece ei si-au indeplinit obligatia prevazuta la art. 17 din HG nr. 1660/2006, respectiv documentele au fost transmise in format electronic, semnatura electronica - si atat (simpla sau extinsa, art. 17 alin (3) si art. 19 alin (2) nu face aceasta diferentiere)- neputand fi ceruta decat pentru documentele solicitate in scopul verificarii propunerii tehnice, propunerii financiare si a criteriilor de calificare si nu pentru toate documentele.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Pe de alta parte era o conditie in fisa de date. Comisia de evaluare este singura in masura sa ia o decizie.
As dori sa fac o rectificare. Atata timp cat pentru inregistrarea in SEAP se solicita semnatura electronica extinsa, cred ca m-am grabit cand am afirmat ca doc nu tb solicitate cu semnatura electronica extinsa daca textele de lege invocate mai sus nu specifica in mod clar acest lucru.
Cineva de la ANRMAP ne-a sugerat sa solicitam clarificari, si in cazul in care nu ni se raspunde corespunzator (adica nu ni se transmit semnate electronic), atunci oferta este respinsa.

Din cate am vazut pe site-ul digisign.ro semnatura electronica extinsa este acelasi lucru cu semnatura eletronica.
Citez "Se foloseste generic termenul de „semnatura electronica” pentru a conferi neutralitate si pentru a nu limita prevederile la tehnologia criptografica actuala. Practic, semnatura electronica este echivalenta cu procesul de autentificare a unui document electronic printr-un certificat digital calificat."

[ link extern ]
ibitza78, utilizator