Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amanare pronuntare sentinta civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amanare pronuntare sentinta civila

buna ziua!cum se formuleaza o amanare a pronuntarii sentintei civile? se poate depune in cele 7 zile pana la pronuntare? multumesc frumos.
Buna ziua!

Daca nu ati solicitat in sedinta sa se amane pronuntarea si nici instanta nu v-a comunicat in sedinta ca o va amana, atunci pronuntarea va fi data dupa terminarea sedintei de judecata.

Daca instanta v-a comunicat ca va amana pronuntarea, puteti depune concluzii scrise, insa nu veti putea solicita dumneavoastra in scris amanarea pronuntarii.

Numai bine!
Amanarea pronuntarii se solicita la ultimul termen de judecata, in etapa concluziilor pe fondul cauzei, inainte ca instanta sa ramana in pronuntare.