Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la incasare

Daca o soc. care nu aplica sistemul TVA la incasare (are CA mai mare de 2.250.000) nu isi schimba modalitatea de deducere a TVA (adica nu tine cont daca furnizorii sai aplica sau nu sistemul si deduce, in continuare, TVA la primirea facturilor) risca vreo amenda /penalizare?
Unde este specificat acest aspect?

Va multumesc.
Legea nu prevede o sanctiune expresa cu privire la aplicarea incorecta a prevederilor privind TVA la incasare.
Decontul de TVA unde veti inregistra operatiunile aferente este insa o declaratie pe proprie raspundere care prevede " sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declar ca datele inscrie in acest formular sunt corecte si complete" care, in opinia mea , are implicatii mult mai grave decat o simpla contraventie.
Va multumesc pentru raspuns.
Dar tin sa mentionez ca aceasta lege poate fi considerata o interpretare abuziva a Directivei Europene privind TVA-ul care specifica clar la Articolul 167a ca
Statele membre pot prevedea, în cadrul unui sistem opțional, ca dreptul de deducere al unei persoane impozabile a cărei TVA devine exigibilă numai în conformitate cu articolul 66 litera (b) să fie amânat până în momentul în care TVA pentru bunurile sau serviciile care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului său. Deci acest sistem trebuie sa fie obtional, nu obligatoriu.