Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Interpretare art. 67 alin. (1) lit. a) ipotez a 2-a ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Interpretare art. 67 alin. (1) lit. a) ipotez a 2-a teza ultima

din HG 925/2006

Art. 67

(1)Prin încheierea unui acord-cadru, autoritatea contractantă îşi asumă, faţă de operatorul/operatorii economic/economici care este/sunt parte a acordului respectiv, următoarele obligaţii principale:
a)să nu încheie cu alt operator economic, pe durata acordului-cadru, un contract având ca obiect achiziţionarea produselor/serviciilor/lucrărilor care fac obiectul acordului-cadru respectiv, cu excepţia următoarelor cazuri:
- operatorul/operatorii economici semnatar/semnatari ai acordului nu mai are/au capacitatea de a răspunde solicitărilor autorităţii contractante; sau
- autoritatea contractantă se află în situaţia prevăzută la art. 65 lit. g), în acest din urmă caz fără a aduce atingere regulilor de estimare a valorii contractului de achiziţie publică;

Cum interpretati exceptia bolduita din text?
RoloTomassi, utilizator
Eu consider ca acest nou contract reprezinta un lot si, in consecinta, trebuie avut in vedere ca valoarea estimata de determina prin cumularea valorii tuturor loturilor (valoarea estimata a noului contract + valoarea contractelor subsecvente atribuite in anul respectiv pe baza acordului-cadru)

Art. 65 În sensul prevederilor art. 143 din ordonanţa de urgenţă, autoritatea contractantă:
g) nu are dreptul de a atribui contracte subsecvente a căror valoare cumulată este mai mare
decât o valoare a cărei depăşire ar conduce la eludarea aplicării acelor prevederi ale ordonanţei de urgenţă care instituie obligaţii ale autorităţii contractante
în raport cu anumite praguri valorice.

Art. 67
(1) Prin încheierea unui acord cadru, autoritatea contractantă îşi asumă, faţă de operatorul/operatorii economic/economici care este/sunt parte a acordului respectiv,
următ oarele obligaţii principale:
a) să nu încheie cu alt operator economic, pe durata acordului
cadru, un contract având ca obiect achiziţionarea produselor/serviciilor/lucrărilor care fac obiectul acordului cadru respectiv, cu excepţia următoarelor cazuri
- operatorul/operatorii economici semnatar/semnatari ai acordului nu mai are/au
capacitatea de a răspunde solicitărilor autorităţii contractante; sau
- autoritatea contractantă se află în situaţia prevăzută la art. 65 lit. g), în acest din urmă caz fără a aduce atingere regulilor de estimare a valorii contractului de achiziţie publică;

cred ca se refera la situatia in care s-a estimat valoarea acordului cadru pt o procedura de cerere de oferte desi mentiunea ``în acest din urmă caz fără a aduce atingere regulilor de estimare a valorii contractului de achiziţie publică;`` nu o inteleg.
la un moment dat sa acreditat ideea ca poti depasi valoarea acordului cadru prin incheierea de contracte subsecvente. prin art 67 alin. 1 lit a ultima teza s-ar evidentia faptul ca, desi acordul cadru este in perioada de valabilitate totusi prin contractele subsecvcente care nu pot fi incheiate decat cu semnatarul A-C nu s-ar putea depasi totusi o valoare care ar fi impus atribuirea acordului cadru prin licitatie deschisa.