Forum Discuţii juridice Achiziţii publice acord cadru
Discuție deschisă în Achiziţii publice

acord cadru

Care este procedura de reofertare pe acord-cadru? Va multumesc...
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru reofertarea referitoare la incheierea contractelor subsecvente nu ai cum sa soliciti public oferte ca la o prcedura de lic deschisa sau cerere de oferte. reofertarea poate fi facuta prin:
1. reofertare prin metoda clasica:
"(2)Autoritatea contractantă are dreptul de a atribui contracte de achiziţie publică subsecvente unui acord-cadru încheiat cu mai mulţi operatori economici:
a)fie fără reluarea competiţiei;
b)fie prin reluarea competiţiei între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru.
(3).......................
(4)Autoritatea contractantă are dreptul de a atribui contracte de achiziţie publică în condiţiile prevăzute la alin. (2) lit. b):
a)fie respectând elementele/condiţiile prevăzute în acordul-cadru;
b)fie, dacă nu toate elementele/condiţiile au fost clar prevăzute în acordul-cadru, prin detalierea acestora sau prin utilizarea, dacă se consideră necesar, unor alte elemente/condiţii prevăzute în caietul de sarcini elaborat pentru încheierea acordului-cadru respectiv." art 149 OUG 34/2006
Art. 150
În cazul prevăzut la art. 149 alin. (4) lit. b), autoritatea contractantă are obligaţia de a relua competiţia respectând următoarea procedură:
a)pentru fiecare contract ce urmează a fi atribuit, autoritatea contractantă consultă în scris operatorii economici semnatari ai acordului-cadru respectiv;
b)autoritatea contractantă fixează un termen limită suficient pentru prezentarea ofertelor, în acest sens având obligaţia de a ţine cont de aspecte precum complexitatea obiectului şi timpul necesar pentru transmiterea ofertelor;
c)ofertele se prezintă în scris, iar conţinutul lor rămâne confidenţial până când termenul limită stipulat pentru deschidere a expirat;
d)autoritatea contractantă atribuie fiecare contract ofertantului care a prezentat cea mai bună ofertă, pe baza criteriului de atribuire precizat în documentaţia în temeiul căreia a fost încheiat acordul-cadru"

2. organizarea unei licitatii electronice in SEAP la care participa doar promitentii furnizori/prestatori/executanti semnatari ai acordului cadru.

Atentie! reluarea competitiei la semnarea contractelor subsecvente poate fi facuta doar daca in anuntul initial si in documentatia de atribuire a procedurii in urma careia s-a inceheiat acordul cadru, a fost prevazuta reluarea competitiei.
Si ce se intampla daca la reofertare nu se prezinta niciunul dintre operartorii economici care au semnat acordul cadru?
Art 70 alin.(2) din HG 925/2006:
În cazul în care operatorul economic, căruia autoritatea contractantă îi transmite o
solicitare pentru încheierea unui contract subsecvent, nu are capacitatea de a răspunde acestei solicitări din propria sa culpă, autoritatea contractantă are dreptul de a initia o nouă procedură de atribuire pentru achizitionarea întregii cantităti necesare numai în cazul în care:
a) acordul-cadru este încheiat doar cu operatorul economic respectiv; sau
b) desi acordul-cadru este încheiat si cu alti operatori economici, nici acestia la
rândul lor nu au capacitatea de a răspunde solicitării respective.