Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgent

Concedii de odichina legala dupa lege. Poate sa ma trimita in concedii de odichina cand vrea sefii fara cerere????
X-(
Codul Muncii - art.144-151- prevede :
- la art. 144 ca dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor si nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

- efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari care se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator. Programarile pot fi colective sau individuale si sunt stabilite de angajator cu consultarea reprezentantilor salariatilor, daca vorbim de programare colectiva, sau cu consultarea salariatului, daca ne referim la programarile individuale.

- salariatul este obligat sa efectueze in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat.

- In cazul in care un angajat nu si-a efectuat tot concediul de odihna la care avea dreptul intr-un an calendaristic, angajatorul este obligat de Codul Muncii sa-i acorde salariatului concediul pana la sfarsitul anului urmator.

- angajatorul este obligat de Codul Muncii sa-i acorde salariatului concediul de odihna in perioada programata , exceptie facand situatiile in care CO nu poate fi efectuat.din motive temeinice