Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... precizare privin decl 100 pentru microintreprinderi
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

precizare privin decl 100 pentru microintreprinderi

Cf.OG*/2013,soc.care au realizat in 2012 o cifra de afacer mai mica de 65000 euro,sunt obligate sa treaca la impozitul pe venmit de 3 %.Intrebarea este :
-Cand se depune declaratia 100 cu obligatia de plata privind imp.pe venit?
-Pana pe 25.03.2013 pentru luna februarie?
-sau la trimestru,respectiv pe 25.04.2013,pentru luna febr.si martie.
Va multumesc!
Impozitul pe venitul microintreprinderii se declara trimestrial in declaratia 100 pana la 25 aprilie si tot pana atunci se si plateste.
Extras din codul fiscal:
ART. 112^9 Plata impozitului şi depunerea declaraţiilor fiscale
(1) Calculul şi plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul.
(2) Microîntreprinderile au obligaţia de a depune, până la termenul de plată a impozitului, declaraţia de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.
(3) Obligaţia fiscală reglementată de prezentul titlu reprezintă venit al bugetului de stat.