Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare somer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare somer

buna ziua,
as vrea sa stiu daca am voie sa reduc programul de lucru la 4ore/zi pentru o perioada de cateva luni in cazul unui angajat luat din somaj fara a intra in conflict cu legea care spune ca trebuie sa tin angajatul 2 ani.......multumesc!
Legea 76/2002 nu face referire la acest aspect, ci numai la incetarea c.i.m. in aceasta perioada.
Deci puteti sa reduceti programul de lucru.
Fara acordul salariatului nu aveti cum sa modificati unilateral durata timpului de munca ...
Multumesc pentru raspuns. Angajatul nu are obiectiuni asupra reducerii programului de lucru. Am vrut sa stiu daca AJOFM poate pretinde nerespectarea/incalcarea legii 76/2002 si sa ma oblige la restituirea sumelor cuvenite in cazul angajarii unui somer. Nu stiam daca legea face referire doar la perioada cim de 2 ani. Multumesc!
necul, utilizator