avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare somer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare somer

buna ziua,
as vrea sa stiu daca am voie sa reduc programul de lucru la 4ore/zi pentru o perioada de cateva luni in cazul unui angajat luat din somaj fara a intra in conflict cu legea care spune ca trebuie sa tin angajatul 2 ani.......multumesc!
Cel mai recent răspuns: necul , utilizator 13:05, 21 Martie 2013
Legea 76/2002 nu face referire la acest aspect, ci numai la incetarea c.i.m. in aceasta perioada.
Deci puteti sa reduceti programul de lucru.
Fara acordul salariatului nu aveti cum sa modificati unilateral durata timpului de munca ...
Multumesc pentru raspuns. Angajatul nu are obiectiuni asupra reducerii programului de lucru. Am vrut sa stiu daca AJOFM poate pretinde nerespectarea/incalcarea legii 76/2002 si sa ma oblige la restituirea sumelor cuvenite in cazul angajarii unui somer. Nu stiam daca legea face referire doar la perioada cim de 2 ani. Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2013
necul, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 85(5) legea 76/2002 oanamica oanamica Buna ziua, subiectul intrebarii mele il constituie conventia incheiata intre angajator si AJOFM cu privire la acordarea subventiei descrise in art 85(5) din ... (vezi toată discuția)
Demisie angajat cu conventie art 85 lg 76/2002 lalicu lalicu daca un angajat cu conventie in baza art 85 din lg76/2002 (somer peste 45) isi da demisia cf art 79 lit 1 Codul Muncii inainte de implinirea celor 2 ani in ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea postului bogdanch bogdanch Am angajat in martie un somer, care in urma angajarii a beneficiat de prima de instalare conform art 75 din legea 76/2002. Acum, la 3-4 luni de la angajare, ... (vezi toată discuția)