avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintarea postului

Am angajat in martie un somer, care in urma angajarii a beneficiat de prima de instalare conform art 75 din legea 76/2002.
Acum, la 3-4 luni de la angajare, vreau sa ii desfiintez postul conform Art. 65 din Codul Muncii.
In legea 76/2002 se mai specifica:
Angajatii au obligatia de a restitui integral sumele primite conform art. 74 , in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu inceteaza, intr-o perioada mai mica de 12 luni de la data incadrarii in munca, in temeiul urmatoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 lit. g) si i), art. 61 lit. a) si art. 79 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) art. 61 lit. b) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au fost condamnati prin hotarare judecatoreasca definitiva;
c) art. 84 alin. (1) lit. b) si e), alin. (2) lit. f) si g) si alin. (5) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile ulterioare.


Din cate am vazut Art. 65 nu este enumerat mai sus, insa avand in vedere ca desfiitez un post la 3-4 luni de la angajare credeti ca eu ca angajator, sau angajatul vom avea probleme cu Inspectia muncii sau AJOFM din acest motiv?
Ultima modificare: Joi, 24 Mai 2012
bogdanch, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:31, 24 Mai 2012
Intrucat art.65 nu este mentionat in Legea nr.76/2002 , concedierea in baza acestui articol nu duce la restituirea primei de instalare ...prin urmare, nu aveti ce probleme sa intampinati in cazul unui control al AJOFM-ului ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este data incetarii unu c.i.m. ? nimar nimar Buna ziua, Un angajator dorestesa concedieze un salariat in temeiul art.65 alin.(1) C.Muncii. Ii ofera acestuia preavizul legal. Care este data incetarii ... (vezi toată discuția)
Somaj - prima de instalare ContSters201854 ContSters201854 Buna seara, Am o cunostinta care a fost beneficiarul primei de instalare care se acorda celor care isi schimba domiciliul odata cu locul de munca. In ... (vezi toată discuția)
Legea somajului-art 75 anonim anonim Am o problema destul de mare si foarte stringenta: daca sunt beneficiara a primei de instalare prevazuta de Art.75 din Legea 76/2002, cu ce articol pot sa ... (vezi toată discuția)