Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintarea postului

Am angajat in martie un somer, care in urma angajarii a beneficiat de prima de instalare conform art 75 din legea 76/2002.
Acum, la 3-4 luni de la angajare, vreau sa ii desfiintez postul conform Art. 65 din Codul Muncii.
In legea 76/2002 se mai specifica:
Angajatii au obligatia de a restitui integral sumele primite conform art. 74 , in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu inceteaza, intr-o perioada mai mica de 12 luni de la data incadrarii in munca, in temeiul urmatoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 lit. g) si i), art. 61 lit. a) si art. 79 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) art. 61 lit. b) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au fost condamnati prin hotarare judecatoreasca definitiva;
c) art. 84 alin. (1) lit. b) si e), alin. (2) lit. f) si g) si alin. (5) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile ulterioare.

Din cate am vazut Art. 65 nu este enumerat mai sus, insa avand in vedere ca desfiitez un post la 3-4 luni de la angajare credeti ca eu ca angajator, sau angajatul vom avea probleme cu Inspectia muncii sau AJOFM din acest motiv?
bogdanch, utilizator
Intrucat art.65 nu este mentionat in Legea nr.76/2002 , concedierea in baza acestui articol nu duce la restituirea primei de instalare ...prin urmare, nu aveti ce probleme sa intampinati in cazul unui control al AJOFM-ului ...