Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie angajat cu conventie art 85 lg 76/2002
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie angajat cu conventie art 85 lg 76/2002

daca un angajat cu conventie in baza art 85 din lg76/2002 (somer peste 45) isi da demisia cf art 79 lit 1 Codul Muncii inainte de implinirea celor 2 ani in care firma este obligata sa-l tina angajat , firma va fi obligata sa restitue sumele primte ca subventie de la ajofm ???
demisia este din vointa unilaterala a angajatului.
in decizia de desfacere contract munca s-a specificat corect in baza art 79 alin 1 ??
Demisia este un act unilateral al salariatului asupra caruia nu puteti sa interveniti. In concluzie firma nu va fi obligata sa restitue sumele primte ca subventie de la ajofm.
Vedeti art.83 di legea 76.