Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Asociat unic decedat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Asociat unic decedat

Asociatul unic si administratorul unei societati a decedat. Mostenitorii nu vor sa continue activitatea.
Societatea are un stoc de marfa mare scriptic dar faptic ca si inexistent , mijloace fixe greu de valorificat si de valoare mica, datorii la furnizori si banca.

Ce sfatuiti mostenitorii sa faca in acest caz?
Ce putem face cu stocurile?
Eu vreau un raspuns legat de stocuri...datoriii....raspunsul dvs l-am vazut....pe mine ma intereseaza ce se intampla cu stocurile fictive daca le mostenim...se impoziteaza ???
Ma scuzati, credeam ca nu ati vazut raspunsul si de aceea ati postat de doua ori.

Stocuri fictive si inexistente este evaziune fiscala. Da se impoziteaza, se platste TVA, etc.
Daca le mostenim ce tva sa platim (daca firma se inchide)? Persoanele fizice nu platesc tva!!!
Daca mosteniti partile sociale, odata cu ele luati si activul si pasivul firmei. In pasivul acela se afla datoriile: impozite, TVA, accesorii adica dobanzi si penalitati pentru neplata la termen si altele. Pentru acele datorii o sa raspundeti dvoastra in calitate de asociati. Deocamdata firma inteleg ca nu este inchisa,