Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic decedat - neacceptarea succesiunii, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic decedat - neacceptarea succesiunii, procedura

Asociatul unic si administratorul unei societati a decedat. Mostenitorii nu vor sa accepte succesiunea. (nu e prevazuta in actul constitutiv)
Exista un termen limita in care societatea sa poate functiona fara administrator?
Societatea are un stoc de marfa mare scriptic dar faptic ca si inexistent , mijloace fixe greu de valorificat si de valoare mica, datorii la furnizori si banca.
Ce sfatuiti mostenitorii sa faca in acest caz?

Daca mostenitorii renunta la mostenire, atunci ... statul (fiscul, ONRCul) va dizolva, lichida, radia firma.
Atentie, renuntarea la mostenire, presupune renuntarea la tot, nu numai la firma respectiva.

Renuntarea se face in scris, la notar, in termen de un an.
trandafir2, moderator