Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... folosirea etilotestului in institutie publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

folosirea etilotestului in institutie publica

Sunt lucrator desemnat cu securitatea si sanatatea intr-o institutie publica. Periodic controlez cu etilotestul angajati ai institutiei . Etilotestul nu este unul omologat dar in regulamentul de ordine interioara este specificat faptul ca daca in urma controlului cu etilotestul din dotarea institutiei se constata ca un angajat a consumat alcool poate fi sanctionat. Sanctiunea poate merge treptat pana la desfacerea contractului de munca. Sunt legale aceste prevederi ? Daca sunt probleme cu faptul ca etilotestul nu este omologat cum se procedeaza ?

Cu stima

Dan
Se poate contesta rezultatul dat de acel etilotest , avand in vedere ca el nu este omologat ...
Daca firma este actionata in instanta de catre un angajat concediat/ sanctionat administrativ, va trebui sa prezinte ca proba in instanta - dovada ca a fost depistat baut.
Prevederea din ROI este corecta daca etilotestul este verificat metrologic si are buletin de verificare metrologica valabil ca perioada a verificarii.
Lucratorul care face verificarea cu etilotestul trebuie instruit, testat, verificat din punct de vedere medical si psihologic si desemnat prin decizia scrisa a angajatorului. Etilotestul trebuie sa emita buletin de verificare, din care sa rezulte valoarea rezultata, comparativ cu concentratia de alcool minim admisa pentru respectivul individ (in functie de greutatea corporala, sex, etc.)
In urma depistarii unui lucrator ca a fost baut la prezentarea la serviciu/ in timpul serviciului, cazul trebuie pus in discutia comisiei de disciplina, facuta cercetarea cauzei (intocmirea unui dosar), emiterea dupa caz a unei decizii de sanctionare, semanta de catre angajator.
Cele mentionate mai sus pot fi solicitate de catre expertul/ specialistul tehnic judiciar, desemnat de catre instanta de judecata sa efectueze expertiza tehnica in dosarul cauzei.
In alta ordine de idei, de ce dvs. ca lucrator desemnat cu activitati de prevenire si protectie aveti sarcina de verificare a lucratorilor, cu etilotestul ? Aveti sarcina respectiva mentionata in fisa postului ? Care este prevederea din Legea ssm nr. 319/ 2006, respectiv din Normele de aplicare a legii, aprobate prin HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, care se aplica ? Respectiva sarcina poate fi mentionata in fisa postului unui lucrator din cadrul departamentului resurse umane/ personal/ organizare, etc.