avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - credit prima casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - credit prima casa

Sunt casatorita si urmeaza sa divortez de comun acord, nu avem copii, avem un apartament cumparat prin "Prima casa". Eu sunt titularul creditului, iar sotul este coplatitor.
Sotul va prelua creditul si va ramane cu apartamentul iar eu voi primi o sulta stabilita de comun acord.
Vom merge la notar pentru divort si partaj.
Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt pasii pentru partaj.
Pentru divort am aflat ce documente sunt necesare, dar nu am reusit sa ma lamuresc cum este cu partajul.


Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 19:43, 22 Martie 2013
Si ce creditor i-ar da aceasta posibilitate? Eu sa fiu creditorul, nu i-ar acorda acest drept.
Nici nu cred ca ar reusi banca, juridic, sa puna iar ipoteca de prim grad, e la limita incheierii unor acte, trebuie gandita in amanunt o serie de operatii consecutive asa incat sa nu ajunga dupa partaj fostul codebitor cu ipoteca de grad I si banca de grad II!!! :D
Situatia ideala pentru mine ar fi sa plateasca sulta inainte. Cam greu ....
Situatia normala e sa se stabileasca sulta atunci cand exista minime garantii ca sunt resurse de plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichidarea comunitatii de bunuri apartament ipotecat Mihaela20140 Mihaela20140 Buna ziua, Am contractat in 2008 un credit ipotecar impreuna cu sotul meu prin care am cumparat un apartament. Anul acesta am divortat si dorim sa facem ... (vezi toată discuția)
Procedurile pentru inscriere si radiere sulta la cartea funciara roxxanna roxxanna Buna ziua, Am cateva intrebari legate de urmatoare problema: Am de dat o sulta fostului sot, pt un imobil (luat prin credit ipotecar si neachitat inca), ... (vezi toată discuția)
Plata sultei prin credit ipotecar? kdoina2007 kdoina2007 In cazul unei sentinte de partaj cu plata sultei, daca nu am banii si va trebui sa ma imprumut de la banca, aceasta va acorda creditul? Daca nu, ce metoda ar ... (vezi toată discuția)