Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - credit prima casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - credit prima casa

Sunt casatorita si urmeaza sa divortez de comun acord, nu avem copii, avem un apartament cumparat prin "Prima casa". Eu sunt titularul creditului, iar sotul este coplatitor.
Sotul va prelua creditul si va ramane cu apartamentul iar eu voi primi o sulta stabilita de comun acord.
Vom merge la notar pentru divort si partaj.
Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt pasii pentru partaj.
Pentru divort am aflat ce documente sunt necesare, dar nu am reusit sa ma lamuresc cum este cu partajul.

Si ce creditor i-ar da aceasta posibilitate? Eu sa fiu creditorul, nu i-ar acorda acest drept.
Nici nu cred ca ar reusi banca, juridic, sa puna iar ipoteca de prim grad, e la limita incheierii unor acte, trebuie gandita in amanunt o serie de operatii consecutive asa incat sa nu ajunga dupa partaj fostul codebitor cu ipoteca de grad I si banca de grad II!!! :D
Situatia ideala pentru mine ar fi sa plateasca sulta inainte. Cam greu ....
Situatia normala e sa se stabileasca sulta atunci cand exista minime garantii ca sunt resurse de plata.