Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Trecere la impozit pe venit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Trecere la impozit pe venit microintreprindere

Buna ziua,
Am o societate care are cod caen 7112 Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea
De la infiintare, respectiv 2011 nu a realizat venituri si nici nu a avut un contract incheiat.
Este necesar ca incepand cu februarie 2013 sa intre la impozit pe venitul microintreprinderilor sau este exceptata in conditiile in care obiectul de activitate il reprezinta consultanta si nu a realizat astfel de venituri?
Nu sunt obligate sa plateasca impozitul pe veniturile microintreprinderilor, persoanele juridice romane care :
a) desfasoara activitati în domeniul bancar;
b) desfasoara activittai în domeniile asigurarilor ai reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere în aceste domenii;
c) desfasoara activitati în domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului
La Finanate parerile sunt impartite. Unii analizeaza din punct de vedere al caen-ului alti din punct de vedere al veniturilor (venituri 0 si nici contracte).
Multumesc.

Buna ziua,
Din punctul meu de vedere trebuie sa treceti la imp. pe ven. microintreprinderilor. Daca in viitor o sa aveti lucrari oricum va avantajeaza sa platiti 3% din CA intrucat din propria mea experienta cei care se ocupa cu activitati de inginerie au cheltuieli mai putine si venituri mult mai mari....asteptati si alte pareri.