Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate provizorie - lipsa acte spatiu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate provizorie - lipsa acte spatiu

trebuie neaparat sa ii fac buletin mamei mele.ea a divortat acum 8 ani trebuia revina la numele de fata si sa schimbe actele ceea ce nu a facut.intre timp a si expirat buletinul de vreo 7 ani.cel cu care traieste in concubinaj nu vrea sa o ia in spatiu iar eu nu am cum ca e casa soacrei mele.ca sa ii fac unul provizoriu ma pot adresa si in bucuresti tinand cont ca ultima ci e pe sectorul 6,ea locuiind in ilfov acum?ce amenda va plati si de ce acte am nevoie?va multumesc anticipat si astept un raspuns daca se poate cat mai repede ptr ca trebuie sa se prezinte la succesiunea casei dupa tata.
NU cred ca va plati vreo amenda. Sa mearga tot la sectorul 6, ii vor elibera o carte de identitate provizorie, cu observatia ca nu a prezentat documente justificative privind domiciliul.
multumesc
Ii pot elibera si cei din Ilfov carte provizorie pe motiv lipsa locuinta.
Actele de care are nevoie sunt:
- 3 fotografii 3/4cm (cu banda alba de 7 mm la baza, stiu fotografii despre ce e vorba)
- certificatul de nastere, original si copie
- sentinta de divort (cu mentiune definitiva si irevocabila), original si copie
- 2 taxe, 1 leu + 4 lei (platite la Impozite si Taxe sau la ghiseu, depinde de organizarea serviciului)

In opinia mea cel mai bine ar fi sa mearga la Sect. 6 unde a avut ultimul domiciliu, acolo ar fi cel mai simplu.
Amenda este cuprinsa intre 40-80 lei.