Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere fara permis - pedeapsa, antecedente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere fara permis - pedeapsa, antecedente

ce pedeapsa primeste o persoana prinsa conducand un autovehicul pe drumurile publice fara permis de conducere? a avut in 2000 o pedeapsa cu suspendare,nu a facut reabilitarea nici acum.
fr3ya20 a scris:

a avut in 2000 o pedeapsa cu suspendare, nu a facut reabilitarea nici acum.

Vorbim deci de o pedeapsa anteriora cu suspendarea conditionata a executarii pedespsei si nu cu executare , iar in cazul acesta sunt aplicabile disp.art 86 c.pen si nu art 134.
Suspendarea condiţionată a executării pedepsei
Art. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.