Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... STERGEREA CAZIERULUI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

STERGEREA CAZIERULUI

Buna ziua,pe 7 noiembrie 2006 am primit o pedeapsa de 1an si 3 luni cu suspendare 2 ani de incercare pentru consum bauturi alcolice.Acum pe 7 februarie 2010 se implineste totalul pedepsei de 3 ani si trei luni.Intervine reabilitarea de drept????,Mai trebuie facuta cerere in Instanta???? Va multumesc
Art. 86 din Codul penal asa spune ca te reabilitezi de drept , daca nu ai savarsit o noua infractiune si nu s-a revocat suspendarea.
Dar la art. 134 al.1 , spune ca reabilitarea de drept intervine numai cand pedeapsa nu depasesete 1 an. Tu ai 1 an si 3 luni.
La tine e vorba de reabilitare judecatoreasca.
Legea 290/2004, republicata, art. 15, precizeaza ca persoanele se scot din evidenta" daca a intervenit reabilitarea judecatoreasca sau de drept"
Bafta!

ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei

Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.
luiza2008, utilizator
In cazul dumneavoastra se aplica prevederile art. 86 Cod Penal, chiar daca pedeapsa este mai mare de un an, deoarece executarea pedepsei a fost suspendata conditionat. Astfel, daca in timpul perioadei de incercare nu ati savarsit fapte care sa conduca la revocarea suspendarii condiionate( prev. de art 84 si art. 84 Cod Penal), dupa implinirea termenului de incercare veti fi reabilitat de drept. Asadar nu trebuie sa faceti cerere in instanta.
Fiind vorba despre o pedeapsa cu suspendare,cu aplicarea art.81 c.pen.,beneficiati de reabilitarea de drept prev.de art.86 c.pen. Intrucat nu a fost revocata aceasta masura,dupa terminarea termenului de incercare se vor aplica disp.art.86 c.pen