Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 101 pentru 2013
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 101 pentru 2013

Buna ziua,

Am o societate infiintata in anul 2011 platitoare de impozit pe profit.
De la 01.02.2013 devine platitoare de impozit microintreprindere.

La 31.12.2012 a inregistrat un profit contabil de 2.397 lei si un profit fiscal de 1.951 lei.

Am urmatoarele date contabile in balanta de la 31.01.2013 si dori un sfat daca am procedat corect la intocmirea declaratiei 101 pentru luna Ianuarie 2013:

Venituri din exploatare: 1.526 lei; (nu am venituri neimpozabile)
Cheltuieli de exploatare: 1.608 lei; (nu am cheltuieli nedeductibile)
Pierdere contabila: 82 lei;
Pierdere fiscală, de recuperat în anii următori (cand voi depasi plafonul de 65.000 euro): 82 lei.

Intrebarea mea este:
La 31.01.2013 trebuie sa mai fac in balanta contarile pentru inchiderea de an fiscal:
117 - 121 -> 82 lei?

Potrivit regulilor publicate in 14 martie ”Perioada 1 februarie – 31 decembrie 2013 inclusiv nu este considerata an fiscal" stabilesc normele modificate ale Codului fiscal. Am inteles corect???

Buna seara,

Inregistrarea contabila pe care ati precizat-o se face numai la inceputul anului financiar, indiferent de cati ani fiscali hotareste minunatul stat roman ca sunt intr-un an calendaristic.
Inregistrarile contabile se fac potrivit reglementarilor contabile aprobate prin ordinul 3055, reglementari pentru care anul financiar este cel calendaristic(cu exceptia companiilor care utilizeaza un alt an decat cel calendaristic). Potrivit acestora, rezultatul inregistrat in contul 121 la sfarsitul anului se preia in contul de rezultat reportat 1171, la inceputul anului urmator.
Daca va amintiti si in anul 2010 au fost doi ani fiscali intr-un an calendaristic, insa aceasta nu a influentat inregistrarile din contabilitate.

Numai bine
Multumesc frumos pentru raspuns.

Numai bine!