Forum Discuţii juridice Executare silită incuviintarea executarii silite- debitor decedat
Discuție deschisă în Executare silită

incuviintarea executarii silite- debitor decedat

Buna seara!dupa 6 luni de la moartea socrului meu firma [editat] cere executarea silita a datoriilor si se admite cererea. asta in 2010.eu nu am inteles pe cine judeca,ptr ca era mort.in iulie acum ar trebui sa se prescrie,nu?ce parere aveti,va multumesc frumos!
gi-jane2, moderator
Parerea mea este ca "executarea silita" se extinde asupra succesorilor debitorului. Prescrierea nu este o cauza de scapare de creantele datorate de defunc, ci din contra va incepe sa curga un nou termen. Dar va invoc Decizia civila Nr.1653/24.02.2011a ICCJ si veti constata ca un drept recunoscut printr-o hotarare judecatoreasca este "imprescritibil", si, o hotarare judecatoreasca isi are putere executorie, chiar daca T.Ex. s-a prescris. Creditorul poate obtine o alta hotarare judecatoreasca pentru a-si realiza drepturile din vechea hotarare.Succes.
Din 2010 si pana acum, ce acte au fost comunicate la ultimul domiciliu al socrului Dvs.( debitor decedat ) ?
nu am primit nimic de la executor.