Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Prescriptie impozit pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Prescriptie impozit pe venit

Am avut un contract de inchiriere a unei masini, cu o firma de taxi, in 2007 si nu am platit impozitul. am inteles ca dupa 5 ani se prescrie, dar am fost la adm. financiara si figurez ca datornic in continuare si cu o mare majorare. se prescrie sau nu?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Intradevar, creantele catre bugetul de stat se prescriu in 5 ani, asta daca nu s-au executat acte ce intrerup cursul prescriptiei...
multumesc. imi puteti spune care sunt acele acte ce intrerup prescriptia?
Daca de exemplu s-a emis o somatie si titlu executoriu care v-a fost comunicata personal sau a fost publicata la sediul sau pe site-ul autoritatii fiscale.
temei legal : Codul de procedura fiscala art 133:
[ link extern ]
eu nu am primit nicio somatie sau instiintare, dar nu stiu daca s-a emis sau nu. va mai rog sa-mi spuneti, daca s-a prescris datoria, nu mai figurez ca datornic, sau cum aflu ca s-a prescris? scuzati-mi ignoranta si multumesc