Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier soldat cu victime
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier soldat cu victime

Sambata,07 februarie a.c.,am fost victima unui accident rutier,eu fiind pasager pe locul din dreapta,iar sotul meu sofer.O camioneta tip Aro ne-a taiat calea brusc,virand stanga,fara a se asigura,fara a semnaliza.Sotul meu a franat,dar roata din dreapta a prins o portiune de pietris si nu s-a mai oprit.In urma cercetarilor,agentul de politie a constatat ca soferul camionetei este vinovat pentru neacordare de prioritate.Masina nu-i apartine,el fiind angajat la negru la o firma care se ocupa vanzarea lemnelor de foc.Singura victima sunt eu.Am avut o vanataie la genunchiul drept,o plaga in jurul degetului mare de la mana stanga care a necesitat prinderea cu 3 copci si degetul mare de la aceeasi mana fracturat.Mai am de stat cu atela gipsata inca o saptamana.Camioneta nu avea inspectia tehnica la zi.Se pare ca nu avea sistem de semnalizare si franare din moment ce n-a franat deloc,tarandu-ne 1,5 m.As vrea sa stiu daca cel care i-a incredintat masina fara a fi in regula poate fi tras la raspundere.Pana acum acest patron ne-a asigurat ca ne va repara masina (Skoda Fabia),insa odata cu trecerea timpului s-a razgandit.
De vreme ce nu avea verificare ITP cred ca nu avea nici asigurare RCA.
Aveti posibilitate sa va adresati instantei de judecata pentru savarsirea infractiunii de distrugere si va constituiti si parte civila. Invinuit va fi conducatorul auto, dar solicitati introducerea in cauza ca persoana responsabil civilmente pe proprietarul autovehiculului.
REgulamentul de aplicare a codului rutier prevede:
Art. 27.

(2) Persoanele juridice deţinătoare de vehicule au, pe lângă cele prevăzute la alin. (1), şi următoarele obligaţii:

a) să verifice starea tehnică a vehiculelor, să facă menţiuni despre aceasta în foaia de parcurs sau ordinul de serviciu şi să nu permită ieşirea în circulaţie a celor care nu îndeplinesc condiţiile tehnice;