avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit nereprtizat 2008-2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit nereprtizat 2008-2009

Mi-a ramas profit nerepartizat in contul 117 din anii 2008 si 2009 pe care asociatii vor sa-l ridice sub forma de dividende. Avand in vedere ca au trecut deja 3 ani pot sa ia direct dividendele sau trebuie sa trec suma la venituri si sa platesc 16%?
Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Martie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 11:41, 23 Martie 2013
In "propunerea de distribuire a profitului realizat"anexa la situatiile financiare ale acelor ani,la destinatie, sumele au fost trecute ca profit nerepartizat.
Pentru repartizarea acestor sume este necesar un proces-verbal al adunarii asociatilor(altul decat cel pentru repartizarea profitului net pentru anul 2012)in care se va mentiona repartizarea sumei din cont 117(sold la 31.12.2011)pentru dividende. La suma bruta se aplica 16%, impozit pe venituri din dividende distribuite persoanelor fizice,pentru care se intocmeste si depune Declaratia 100.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sc 3 ani la rand pe profit urgent va rog denisa2011 denisa2011 Buna ziua am o sc care timp de trei ani a iesit pe profit este obligatoriu ca acum cand fac bilantul sa le dau dividente?Explicati-mi si mie va rog cum e cu ... (vezi toată discuția)
Dividende calin felicia calin felicia La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia ... (vezi toată discuția)
Dividende. care e cota de impozit pe dividende? anx anx :((#-o:-/ situatia: srl cu doi asociati 25% respectiv 75% obiect activ caen 7414: consultanta...... paltitoare de impozit pe profit, achitat in trim III ... (vezi toată discuția)