Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit nereprtizat 2008-2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit nereprtizat 2008-2009

Mi-a ramas profit nerepartizat in contul 117 din anii 2008 si 2009 pe care asociatii vor sa-l ridice sub forma de dividende. Avand in vedere ca au trecut deja 3 ani pot sa ia direct dividendele sau trebuie sa trec suma la venituri si sa platesc 16%?
Va multumesc
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
In "propunerea de distribuire a profitului realizat"anexa la situatiile financiare ale acelor ani,la destinatie, sumele au fost trecute ca profit nerepartizat.
Pentru repartizarea acestor sume este necesar un proces-verbal al adunarii asociatilor(altul decat cel pentru repartizarea profitului net pentru anul 2012)in care se va mentiona repartizarea sumei din cont 117(sold la 31.12.2011)pentru dividende. La suma bruta se aplica 16%, impozit pe venituri din dividende distribuite persoanelor fizice,pentru care se intocmeste si depune Declaratia 100.