Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte donatie catre un minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte donatie catre un minor

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca bunicul poate efectua acte de donatie (imobil) nepotului sau, in varsta de 14 ani, doar cu incuviintarea unuia dintre parinti (parintii fiind casatoriti), in conditiile in care in art. 41 (2) Cod civil se spune ca un minor poate incheia acte juridice doar cu acordul parintilor, ..... . Este obligatoriu participarea ambilor parinti la incheierea acestui act?
Multumesc!
Minorul de 14 ani are capacitate de exercitiu restransa, el este asistat de catre reprezentantul legal in actele care le semneaza. Prin reprezentant legal intelegem parintii, tutorele, curatorul.....
In cazul dvs aveti nevoie de o dispozitie a Autoritatii Tutelare pentru a fi numit pentru acest act de donatie unul din parinti , desi sunt reprezentantii legali ai copilului, curator, care va asista minorul la incheierea actului. De asemenea trebuie sa stiti ca donatia se va face numai fara sarcini, caci minorul nu poate accepta altfel donatia, iar daca este vorba de un imobil si bunicul isi va rezerva uzufructul viager, acesta se va obliga prin act ca toate cheltuielile legate de posesia si folosinta imobilului vor fi achitate de el, de bunic.
Multumesc, cunosc aceste date.
Pe mine ma interesa daca se pot face aceste acte de donatie, doar cu consimtamantul unui dintre parinti, fara stirea celuilalt si fara a umbla pe la institutii pentru obtinerea curatelei, etc.
Pai daca stiati....fara dispozitia autoritatii tutelare nu puteti. Adresati va unui notar care va va instrumenta si actul iar acesta va face adresa catre Aut. Tutelara!