Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Buna ziua, revin si eu cu un subiect pe care l-am ``discutat`` anul trecut...am zis ca mama s-a casatorit si dupa un an s-a destramat tot... ei ideea este ca actualul ei sot, s-a decis intr-un final sa se duca sa bage divortul. Intrebarea mea este urmatoarea? Mama mea este cumva nevoia sa vina in tara sa se prezinte la proces? (ea vine de 2 ori pe an acasa, in vara si iarna). Sau se judeca in lipsa..ca am auzit ca se poate si asa ceva. A, si inca ceva sa nu uit. Sotul ei este din Cluj iar eu locuiesc in Galati. Ar putea trimite cumva sentinte pe numele meu sa o pot ridica de la posta (avand in vedere situatia mamei ca nu este in tara)? Astept un raspuns, multumesc anticipat.:love2:
Daca unul din soti are resedinta in strainatate, se va putea infatisa prin avocat, mandatar, curator sau tutore. Sentinta se poate comunica la domiciliul ales in vederea comunicarii actelor procedurale.
Multumesc frumos de raspuns. O zi buna.=D>
Tutore?! :O

De cand?!
De cand a intrat in vigoare NCPC -art 920:)
Madalina Pascu, Avocat
va mai adresez o intrebare...si gata..mama trebuie sa ii faca o procura cumva sa o reprezinte in instanta?
EritroxylonX, utilizator