Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Factura neplatita - penalitati, esalonare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Factura neplatita - penalitati, esalonare

de cativa ani nu mi-am platit o factura de 650 lei la un operator de telefonie mobila acum am primit o instintare de la o firma de recuperare care imi spune ca datoria mea a urcat la5451,67 lei datorita penalizarilor de intarziere. as dorii sa stiu daca se poate stabili o rata si oprirea penalitatilor pana la achitare. 2 avand in vedere ca nu am pus nici o garantie se pune problema executarii unei pedepse cu inchisoarea va multumesc
Raspundeti notificarii si instiintati creditorul ca sunteti de acord sa achitati, solicitand plata in rate cu stabilirea unor termene de plata.
Madalina Pascu, Avocat
Nu se pune vorba de condamnarii penale pentru neplata unei facturi de telefonie.
In ce priveste datoria, achitati cei 650 ron de debit si apoi luati legatura cu firma de recuperari si s-ar putea sa va scuteasca de plata penalitatilor ( stiu persoane care au platit debitul initial si nu s-a mai continuat executarea debitului).
~ Conținut șters la cerere ~