Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... NEPLATA FACTURA telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

NEPLATA FACTURA telefonie mobila

Buna ziua ,am urmatoarea problema.Nu am putut sa mai achit la timp factura de telefonie si am ramas cu o datorie de 400lei.De curand am fost anuntata de catre o firma de recuperare datorii ca trebuie sa platesc suma de 1719.19ron care include urmatoarele:
Contravaloare servicii:172.90ron
Penalitati de Intarziere:631.60ron
Taxa de reziliere:914.69ron
DEBIT TOTAL: 1,719.19 RON
Sunt de acord sa platesc suma de 400ron -datoria mea fata de firma de telefonie,dar in niciun caz aceasta suma.Mi s-a oferit sa platesc esalonat cate 1mil pe luna timp de un an.Din cate stiu eu penalizarile nu pot fi mai mari decat datoria.Ce ma sfatuiti?
gi-jane2, moderator
am vazut de curand un contract .Din pacate au clauza stipulata ca penaliytatile pot depasi datoria asa ca ...sunyteti buna de plata.
gi-jane2, moderator
De cand exista aceasta datorie? ....
de aproximativ 2ani
Am intrebat , intrucat foarte multe societati de recuperari emit aceste notificări dupa expirarea termenului de prescrip?ie.

Din cate stiu , acea firma de telefonie cere o taxă de 150 de euro pentru reziliere .. cu TVA nu depaseste 800 LEI si ei va cer 914 lei ...
gi-jane2, moderator
Sa vorbesc si la firma de telefonie mai bine?
gi-jane2, moderator