Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Colet distrus la transport
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Colet distrus la transport

Buna ziua,
Am achizitionat un radio vechi pe net cu pickup. Mi-a fost livrat cu Posta Romana. Am primit poze cu el inainte de livrare si din discutii mergea perfect.
Cand am preluat coletul era distrus aproape complet radio in interior, sticla sparta, aproape nefunctional, coltul de lemn lovit.....
Exista vreo sansa sa-mi recuperez banii de la vanzator sau posta?
(pe vanzator nu il intereseaza, el zice ca l-a livrat conform).
Daca ambalajul in care a sosit ( coletul in sine , cutia de carton ) nu prezenta urme de lovituri sau distrugeri in urma manevrarii defectuoase, nu e vina transportatorului. Daca prezenta astfel de urme, nu trebuia sa-l ridicati. Din moment ce l-ati acceptat asa, transportatorul este acum absolvit de orice vina. Incercati intelegerea amiabila cu expeditorul, iar daca nu, amenintati-l cu o plangere. Sansele sunt oricum slabe.
Probabil ca stie si el ca sunt sanse slabe cu plangerea, de aia nu-l intereseaza. Coletul poate sa nu fie deteriorat, dar daca il arunca de la "1 m" in camion sigur vor fi probleme in interior.