Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile referitoare la achizitia unui ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile referitoare la achizitia unui program antivirus URGENTA....

Buna ziua!
As vrea va rog un ajutor in privinta inregistrarilor contabile referitoare la achizitia unui program antivirus cu licenta de un an in valoare de 306,37 lei! Va rog frumos un ajutor urgent!!...
Va multumesc anticipat!
carmen01011958, moderator

Contul 208 “Alte imobilizari necorporale” este un cont de activ.
În debitul contului 208 “Alte imobilizari necorporale” se inregistreaza:
– valoarea programelor informatice si a altor imobilizari necorporale achizitionate (404);
– valoarea programelor informatice si a altor imobilizari necorporale achizitionate de la entitati afiliate sau de la entitati legate prin interese de participare (451, 453);
– valoarea programelor informatice realizate pe cont propriu (233, 721);
– valoarea programelor informatice reprezentand aport la capitalul social (456);
– valoarea programelor informatice si a altor imobilizari necorporale primite ca subventii guvernamentale (4751);
– valoarea programelor informatice si a altor imobilizari necorporale primite cu titlu gratuit (4753);
– plusurile de inventar constatate la programele informatice si la alte imobilizari necorporale (4754).

Durata de utillizare un an cat este si licenta
mihaelastir a scris:

Contul 208 ?Alte imobilizari necorporale? este un cont de activ.
În debitul contului 208 ?Alte imobilizari necorporale? se inregistreaza:
? valoarea programelor informatice si a altor imobilizari necorporale achizitionate (404);
? valoarea programelor informatice si a altor imobilizari necorporale achizitionate de la entitati afiliate sau de la entitati legate prin interese de participare (451, 453);
? valoarea programelor informatice realizate pe cont propriu (233, 721);
? valoarea programelor informatice reprezentand aport la capitalul social (456);
? valoarea programelor informatice si a altor imobilizari necorporale primite ca subventii guvernamentale (4751);
? valoarea programelor informatice si a altor imobilizari necorporale primite cu titlu gratuit (4753);
? plusurile de inventar constatate la programele informatice si la alte imobilizari necorporale (4754).

Durata de utillizare un an cat este si licenta

Bun...asa am procedat la achizitie. Dar dupa aceea ce se mai face? Cum se face consumul?
carmen01011958, moderator
se amortizeaza ca orice mijloc fix

SI DACA TOT MA AJUTATI VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE LA DECLARATIA 101 CARE RIND CONTINE IMPOZITUL PE PROFIT AFERENT ANULUI 2012 : RD.24 (ESTE TOT UNA CU CONTUL 691?) SAU RINDUL 42.1? RINDUL 48 SE COMPLETEAZA CU TOTALUL SUMELOR DECLARATE SI PLATITE TRIMESTRIAL PRIN DECLARATIA 100?
La randul 24 se trece rulajul contul 691, la randul 42.1 formularul calculeaza singur cat este impozitul datorat prin calculul final al impozitului pe profit. Iar la randul 48 se trec sumele declarate in 100 nu neaparat si platite, ca poate ati declarat o suma si patronul nu a platit toata suma