avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... al 13 lea salariu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

al 13 lea salariu

Rog respectuos sa ne comunicati cand se acorda al 13 salariu pentru unitatile penitenciare ?
D-l Boc ne spune mereu ca nu s-a aprobat bugetul, dar salariul acesta face parte din aprobarea bugetului pe 2008, din cate stiu eu .
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:29, 27 Februarie 2009
Noi nu va comunicam nimic ca nu suntem subordonati dvs. Noi doar raspundem la intrebari in cazul in care sunt puse frumos.
De ce nu-i actionati in judecata pentru neplata drepturilor cuvenite si neacordate pe cei de la Ministerul Justitie si A.N.P.
nedreptate a scris:

Rog respectuos sa ne comunicati cand se acorda al 13 salariu pentru unitatile penitenciare ?
D-l Boc ne spune mereu ca nu s-a aprobat bugetul, dar salariul acesta face parte din aprobarea bugetului pe 2008, din cate stiu eu .
Va multumesc.


S-a votat bugetul pe 2009 si astfel dl Boc nu mai are cum sa va spuna ca nu este votat pentru a primi cel de-al 13-lea salariu.
Exista unele institutii publice care au luat acest salariu inainte de votarea bugetului pe 2009.
Va cer scuze d-le avocat dar, nu am avut intentia sa va jignesc nici pe departe.
Desigur am cea mai mare recunostinta pentru pertinenta raspunsurilor oferite de domniile voastre aici :)
Tin sa va multumesc pentru timpul alocat noua,celor cateodata nedreptatiti si chiar fac asta in numele a milioane de romani care nu cunosc legea .
Sincer, eu chiar am nevoie de un avocat, caci am fost mult, chiar f mult pagubita.
Tot binele din lume :)
Adriana Ion
nedreptate a scris:

Rog respectuos sa ne comunicati cand se acorda al 13 salariu pentru unitatile penitenciare ?
D-l Boc ne spune mereu ca nu s-a aprobat bugetul, dar salariul acesta face parte din aprobarea bugetului pe 2008, din cate stiu eu .
Va multumesc.


Stiti foarte bine! Unde mai pui ca trebuia platit din decembrie 2008!

Nici personalul din institutiile publice aflate in subordinea Ministerului Muncii nu l-au primit si nu se aude nimic!
:offtopic:
Unele institutii din subordinea Ministerului Muncii l-au primit ...:)


Plata premiului anual aferent anului 2008 pentru personalul din institutiile publice, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, inclusiv pentru personalul aferent activitatilor de pe langa unele institutii publice finantate integral din venituri proprii, se efectueaza din prevederile bugetare pe anul 2009, incepand cu luna ianuarie 2009.

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale dupã demisie. auraș auraș Pînă pe 8 decembrie 2008 am lucrat pe postul de guard în aparatul contractual al unei primării.Tot ce aș dorii să știu este dacă am dreptul la ... (vezi toată discuția)
Se mai acorda cel de al 13 salariu pentru 2010 in 2011? flaviutzza flaviutzza buna ziua. Am si eu o intrebare sunt bugetara si as dori sa stiu, daca se mai acorda cel de al 13 salariu pentru 2010 ? multumesc (vezi toată discuția)
Al 13-lea salariu georgeta1 georgeta1 Buna ziua, Anul trecut am lucrat la o institutie publlica autofinantata din venituri proprii, pana la data de 01.10.2008.Ieri am aflat ca la aceasta ... (vezi toată discuția)