avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Baza de calcul CASS pentru venituri din dividente sau ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Baza de calcul CASS pentru venituri din dividente sau dobanzi pentru o persoana casnica

Buna ziua.
Sunt casnică şi sunt coasigurată prin soţul meu.
În perioada 2007-2012 am obţinut venituri impozabile din dividente şi dobânzi, conform adeverinţelor eliberate de Administraţia Finanţelor Publice a Municipiului Tulcea, în valoare de 586 lei. Prin decizia CAS Tulcea sunt obligată la plata unor contribuţii de asigurări sociale de sănătate în valoare de 1.168 lei + majorări de întârzieri/dobânzi de 373 lei. Aceste contribuţii de sănătate depăşesc de 2 ori nivelul veniturilor realizate şi este egală cu valoarea depozitului bancar pentru care mi s-au calculat veniturile impozabile.
Am întrebat cum au calculat contribuţia datorata si au spus ca în baza:
- Legii nr. 95/2006 actualizata, art. 257 alin.2 lit.f;
- Ordinul 617/2007, art. 11, art.12 alin3;
- Decizia Curţii Constituţionale nr. 650/2012.
Am verificat baza legala şi am constatat ca Decizia Curţii Constituţionale nr. 650/2012 se referă la respingerea excepţiei de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 257 alin. (2) lit. b) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii.
În schimb Decizia Curţii Constituţionale nr. 335/2011 si nr. 1.394/2010 admite excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. f) teza finală din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, aşa cum au fost modificate de art. I pct. 4 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 107/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii.
Întreb, art. 257 alin.2 lit.f mai produce efecte juridice?
Daca nu, ce pot face sa se anuleze decizia CAS Tulcea?
Cel mai recent răspuns: gelu2 , utilizator 14:57, 12 Iunie 2013
Incredibil, nu pot sa cred ca este posibil asa ceva !!!

D.p.m.d.v., Decizia Nr.335 din 10 martie 2011, ar fi trebuit sa va avantajeze in sensul ca judecatorii au considerat ca art.257 alin.2) (f) admisibila exceptia de neconstitutionalitate.
Insa, atentie, au redactat dispozitivul astfel:
"sunt neconstituţionale în măsura în care se interpretează că valoarea contribuţiei
minime
la fondul de asigurări sociale de sănătate, datorată de persoanele care realizează venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din dividende şi dobânzi, venituri din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi alte venituri care se supun impozitului pe venit, nu poate fi mai mică decât cuantumul unui salariu de bază minim brut pe ţară, lunar".

V-ar fi ajutat daca ar fi spus /scris:
"sunt neconstituţionale în măsura în care se interpretează că valoarea contribuţiei
minime
la fondul de asigurări sociale de sănătate, datorată de persoanele care realizează venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din dividende şi dobânzi, venituri din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi alte venituri care se supun impozitului pe venit, nu se calculeaza (raporteaza) la cuantumul unui salariu de bază minim brut pe ţară, lunar."

Intelegeti? Nu are sens ce s-a scris acolo si ca urmare nu va ajuta cu nimic, din pacate.
Personal va inteleg supararea insa nu vad cum va puteti apara.
Adică dacă nu desfiinţez depozitul şi rămân cu acţiunile la fabrica de confecţii privatizată prin metoda MBO (parca) voi plati lunar un cass de 740x5,5:100=40,70 lei însemnând pe an 40,70x12=488,4 lei ?
Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2013
Dobregina, utilizator
Da. De fapt 750 lei x 5,5% = 42 lei /luna x 12 luni = 500 lei /an, ...doar daca din calculul facut asupra dividendelor si dobanzilor nu rezulta mai mult.
Daca rezulta mai mult decat calculul facut asupra bazei minime de calcul (salar minim brut), va trebui sa platiti mai mult.
In ce tara se mai intampla asta?
Platesc impozit (cass) pentru un venit pe care nu-l am?
Drept este sa platesc 5,5 la suta din dividente care pot sa fie si un leu.
Depozitul il desfiintez si pun banii la ciorap.
Dar de actiuni cum scap, ca si acolo este vorba de doar 50 lei
Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2013
Dobregina, utilizator
Sincer, nu stiu ce mai este bine si ce nu.
Vindeti actiunile sau va angajati.
Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2013
trandafir2, moderator

Alte discuții în legătură

Efectele juridice ale deciziei curþii constituþionale nr. 335/2011 Dobregina Dobregina Buna ziua. Sunt casnică şi sunt coasigurată prin soţul meu. În perioada 2007-2012 am obţinut venituri impozabile din dividente şi dobânzi, ... (vezi toată discuția)
Respecta cnas deciziile curtii constitutionale? tudoreldoru tudoreldoru In Monitorul Oficial nr355 din 23.06.2011 a fost publicata Decizia nr.335 din 10 martie 2011 referitoare printre altele la dispozitiile art.257 din Legea ... (vezi toată discuția)
Anaf ne taxeaza rodidan rodidan Plecata din tara de 10 ani iar acum pentru o dobanda bancara de 384 lei mi se cere CAS de 468.Cum sa mai ramai in tara cand tara isi bate joc de tine,nu ai ... (vezi toată discuția)