avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Efectele juridice ale Deciziei Curþii ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Efectele juridice ale Deciziei Curþii Constituþionale nr. 335/2011

Buna ziua.
Sunt casnică şi sunt coasigurată prin soţul meu.
În perioada 2007-2012 am obţinut venituri impozabile din dividente şi dobânzi, conform adeverinţelor eliberate de Administraţia Finanţelor Publice a Municipiului Tulcea, în valoare de 586 lei. Prin decizia CAS Tulcea sunt obligată la plata unor contribuţii de asigurări sociale de sănătate în valoare de 1.168 lei + majorări de întârzieri/dobânzi de 373 lei. Aceste contribuţii de sănătate depăşesc de 2 ori nivelul veniturilor realizate şi este egală cu valoarea depozitului bancar pentru care mi s-au calculat veniturile impozabile.
Am întrebat cum au calculat contribuţia datorata si au spus ca în baza:
- Legii nr. 95/2006 actualizata, art. 257 alin.2 lit.f;
- Ordinul 617/2007, art. 11, art.12 alin3;
- Decizia Curţii Constituţionale nr. 650/2012.
Am verificat baza legala şi am constatat ca Decizia Curţii Constituţionale nr. 650/2012 se referă la respingerea excepţiei de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 257 alin. (2) lit. b) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii.
În schimb Decizia Curţii Constituţionale nr. 335/2011 si nr. 1.394/2010 admite excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. f) teza finală din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, aşa cum au fost modificate de art. I pct. 4 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 107/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii.
Întreb, art. 257 alin.2 lit.f mai produce efecte juridice?
Daca nu, ce pot face sa se anuleze decizia CAS Tulcea?
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 19:57, 25 Martie 2013
Dacă consideraţi că sunteţi nedreptăţită aveţi posibilitatea să atacaţi în instanţă decizia de impunere prin care vi s-a instituit obligaţia de plată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Baza de calcul cass pentru venituri din dividente sau dobanzi pentru o persoana casnica Dobregina Dobregina Buna ziua. Sunt casnică şi sunt coasigurată prin soţul meu. În perioada 2007-2012 am obţinut venituri impozabile din dividente şi dobânzi, ... (vezi toată discuția)
Respecta cnas deciziile curtii constitutionale? tudoreldoru tudoreldoru In Monitorul Oficial nr355 din 23.06.2011 a fost publicata Decizia nr.335 din 10 martie 2011 referitoare printre altele la dispozitiile art.257 din Legea ... (vezi toată discuția)
Decizie impunere din oficiu -cass vioricadinu vioricadinu Buna ziua, Ma numesc Stefan Alexandru. Va rog sa ma lamuriti daca este normal sa primesc decizie de impunere din oficiu pentru plata CAS ( avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)