Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare domiciliu cu copil de 2 ani fara a fi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare domiciliu cu copil de 2 ani fara a fi finalizat divortul

buna seara! sora mea este casatorita cu un `domn` care de 3 ani ii face zile fripte! de cca 3 luni s a agravat situatia au intervenit jigniri dure si cate o palma care data cu cap nu lasa urme sau tarat de par prin casa si multe alte certuri! sora mea s a dus sa depuna o plangere la politie acum 2 sapt dar domnul politai de la sector 1 bucuresti s a rugat de ea sa nu depuna acea plangere(sora mea pana acum a tot incercat ca totul sa fie bine si a tinut toate aceste scandaluri ascunse de familie) deoarece auzind unde lucreaza cumnatul meu (adica la securitatea aeroportului) i a prezentat surorii mele ca daca depune plangere isi poate pierde serviciul sotul,sora mea renuntand la acea plangere,nu a mai depus o ! acum 3 zile sotul ei i a facut bagajele ca sa si le aduca la parintii mei acasa a si ajutat o sa le puna in masina ! problema este ca au un baietel de 2 ani care sotul azi ii zice surorii mele ca poate pleca cu el , iar maine se razgandeste ! dar in tot acest timp este un scandal continuu in familia lor! casa unde vine sora mea este pe numele parintilor si ea in cateva zile dupa ce creeaza un ambient placut copilului vrea sa se mute! si vroiam sa va intrebam cum poate pleca legal cu copilul din casa sotului ei fara ca acesta sa poata a o ataca prin instanta ca a furat copilul sau stiu eu mai ce si daca il poate lasa in grija mea pana dupa amiaza cand ea vine de la serviciu adica ma gandesc la o procura sa ii dea ca am grija de copil pana vine de la munca! cum putem face ca sa vina cu copilul si sa fie totul bine? ea este director finsnanciar la o firma si ni se mai poate ocupa nici de serviciu nici de casa si copil cu atatea scandaluri va rog sa ne ajutati sper ca intelegeti din ce am scris:((
nu este nevoie de o procura pentru dvs, sora nu poate fi acuzata de furt in nici un caz, odata cu eventuala solutionare a divortului se va rezolva si problema custodiei minorului, in principiu autoritatea parinteasca o vor exercita ambii parintii si vor decide in chestiunile importante ce tin de viata cresterea si dezvoltarea armonioasa a copilului lor
da asta stiu dar ea vrea sa plece inainte de divort cu copilul de acasa si asta nu stim cum sa faca , ca sa nu ne sara sotul in cap ca nu stiu ce ii mai vine...
in situatia in care traieste un astfel de calvar, probabil exista si probe in acest sens, martori din anturajul lor, vecini etc nu va poate sari nimeni in cap, daca au loc violente trebuie sa formulati plangere penala, oricum alegeti calea cea mai diplomatica posibil, nu raspundeti prin violenta verbala sau fizica nici unei actiuni din partea cumnatului dvs si in final poate si acesta va intelege ca nu este in interesul niciunei parti dar in special al copilului astfel de situatie.
bun asta da este de inteles! dar ei au zis ca pese 2 saptamani baga acte le divor ca atunci a fosde acord cumnatul! sora mea daca nu mai suporta aceasta situatie si maine ia copilul si vine la casa parinteasca este legal sau ilegal?ca pleaca impreuna cu copilul? sunt date niste legi privind situatia data de exemplu? plangere nu vrea sa ii faca deoarece isi pierede locul de munca!va multumesc pt raspunsurile viitoare si anterioare
justificarea pentru lipsa formularii unei plangeri nu are suport nici moral nici legal, in cazul existentei desigur a unor agresiuni fizice exercitate asupra dansei, este dreptul surorii dvs sa formuleze sau nu plangere daca exista astfel de agresiuni. In contextul in care nu mai suporta traiul in comun datorita altor factori vatamatori ai relatiilor de familie, jigniri, comportament indecent, etc poate lua aceasta masura fara doar si poate, nu o va condamna nimeni pentru ca isi protejeaza viata, demnitatea a sa si a copilului astfel