Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean austriac
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean austriac

Buna ziua,
Doresc sa fac angajarea unui cetatean austriac. Stiu ca pentru un cetatean din UE nu e nevoie de permis de lucru, insa ca sa il introduc in programul de salarii, am nevoie de un CNP valid. Este obligatoriu ca, anterior angajarii, cetateanul sa obtina NIF-ul de la Finante sau cum anume se procedeaza in aceste situatii? Si acest NIF este de fapt CNP-ul? Multumesc!
In programul REVISAL se poate introduce un cetatean strain dintr-un stat membru UE fara a avea si acest N I F ...
Sa inteleg atunci ca nu este obligatorie obtinerea lui, pentru a putea face angajarea propriu-zisa?
De asemenea, daca ii fac angajarea si ramane in activitate timp de 5 ani fara intrerupere, poate obtine cardul european de sanatate, avand in vedere ca nu e cetatean roman? Sau...indiferent de cetatenia pe care o are, conditia e sa contribuie la sanatate (in Romania, in calitate de angajat) timp de 5 ani?
Multumesc!
Obtinerea lui este necesara pentru completarea D112 .....
Aha.....deci Revisalul permite, dar D112 nu , asa ca e nevoie totusi de acest NIF. Multumesc din nou!