avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Baza de calcul a unei pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Baza de calcul a unei pensii

Ma numesc Nicolae Gheorghe,nascut la data de 22.07.1959, am 35 ani si 6 luni vechime totala in campul muncii,din care 20 ani si 6 luni,grupa a 2-a de munca. Sunt persoana cu handicap accentuat din anul 1972,deci preexistent calitatii mele de asigurat.Intrebarea mea este: Cum mise va calcula punctul de pensie avand in vedere ca sunt persoana cu handicap accentuat,si in acelas timp am si o perioada lucrata in grupa a 2-a de munca?
Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:20, 26 Martie 2013
Se calculeaza punctajele anuale.
Se aplica o majorare cu 25% a punctajelor aferente anilor de grupa II-a.
Se aduna toate punctele si se imparte la 23 de ani si 4 luni(23,3333)stagiul complet de cotizare.
23,3333 reprezinta 2/3 din 35

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana cu handicap accentuat si grupa a ii-a de munca geonicola geonicola 2.Buna ziua! Cu mult respect pentru dumneavoastra,va rog sa-mi permiteti sa va adresez cateva intrebari. Ma numesc George Nicola,nascut la data de 22.07.1959. ... (vezi toată discuția)
Recalculare grupa de munca. gheorghetampau gheorghetampau Domnule avocat . ma numesc Tampau Gheorghe din Campulung Moldovenesc, pensionat in baza dec . 193359 din05.04.2007 privindacordarea pensiei pentru limita de ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie limita de varsta - persoana cu handicap preexistent calitatii de asigurat Alexandru Munteanu Alexandru Munteanu Avem urmatoarea speta. Barbat, nascut in mai 1961, perioada de cotizare 30 de ani cu handicap accentuat preexistent. Are un punctaj total de 37.02389 care ... (vezi toată discuția)