Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Baza de calcul a unei pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Baza de calcul a unei pensii

Ma numesc Nicolae Gheorghe,nascut la data de 22.07.1959, am 35 ani si 6 luni vechime totala in campul muncii,din care 20 ani si 6 luni,grupa a 2-a de munca. Sunt persoana cu handicap accentuat din anul 1972,deci preexistent calitatii mele de asigurat.Intrebarea mea este: Cum mise va calcula punctul de pensie avand in vedere ca sunt persoana cu handicap accentuat,si in acelas timp am si o perioada lucrata in grupa a 2-a de munca?
Va multumesc mult
Se calculeaza punctajele anuale.
Se aplica o majorare cu 25% a punctajelor aferente anilor de grupa II-a.
Se aduna toate punctele si se imparte la 23 de ani si 4 luni(23,3333)stagiul complet de cotizare.
23,3333 reprezinta 2/3 din 35